Home
Library Catalogue
Cemeteries
Publications
Pioneer Families
Members Interest
Land Holders
About Griffith
Photographs
Events
Research Services
Guest Book
Joining
Contact Us
Links

Cemeteries

Updated 15 February 2015

 

Riverina Cemetery CD  Version 4 (Update released 15 February 2015)

Monumental inscriptions, burial records & 'green light extra information'.

Area covered - Griffith, Hay, Hillston, Lake Cargelligo, Leeton, Narrandera,  Temora (monumental inscriptions only), Ungarie,  West Wyalong & surrounding districts.

 

What's New in Version 4?

Some cemeteries to January 2015 (Version 3 - Year 2011).

Temora Cemetery - monumental inscriptions only.

Narrandera 'Argus' newspaper from 1890's to 2014. ( green light information)

Approximately 7,500 new records - CD now totals 67,984 records.

 

' Extra Information' is available only through our Society.

If a ' green light' appears next to the obituary button on the CD extra information is available on the viewed record.

The 'green light extra information' may be an Obituary, Death Notice, In Memoriam, Return Thanks etc extracted from the newspapers - Griffith (starting from 29 Sept 1929), the Narrandera 'Argus' (from the 1890's to 2014), other local newspapers or supplied by a family member.

 

The updating and release (February 2015) of  our Riverina Cemetery CD Version 4 has largely been made possible by our  member, Clive Polkinghorne who spent 17 years extracting the 'green light' information from the local newspaper and collating it all onto the main database after some dedicated Society volunteers finished the typing

 

Buy Riverina Cemetery CD

List of Cemeteries on CD

 Map of area covered

 

Cemetery last name look up service for the monumental inscriptions, burial records & the 'green light extra Information' on our Riverina Cemeteries CD Version 4.

 

 

List of Cemeteries on CD

Updated July 2011

   

Cemetery Name

County

City

Ardlethan

Bourke

Ardlethan

Ardlethan Dist

Bourke

Ardlethan

Ariah Park

Bourke

Ariah Park

Bagtown   View names

Cooper

Griffith

Ballandry Station

Cooper

Myall Park

Banool

Gipps

Ungarie

Barellan

Cooper

Barellan

Barellan North

Cooper

Barellan

Barellan Station

Cooper

Barellan

Barmedman

Bland

Barmedman

Barmedman District

Bland

Barmedman

Belalie

Mitchell

Narrandera

Bena

Gipps

Ungarie

Benerembah Run

Sturt

Carrathool

Berembed Station

Mitchell

Narrandera

Billy's Lookout

Gipps

West Wyalong

Bimbalingal Station

Dowling

Lake Cargelligo

Binya    View names

Cooper

Binya

Bon Accord

Cooper

Griffith

Booberoi Station

Blaxland

Euabalong

Booligal

Nicholson

Booligal

Booligal Station

Nicholson

Booligal

Boonongo

Urana

Morundah

Booroorban

Townsend

Booroorban

Bringagee Station

Sturt

Darlington Point

Broken Dam

Bourke

Ariah Park

Bronte Station

Mossgiel

Mossgiel

Brotherony Station

Dowling

Euabalong

Buckingbong Station

Mitchell

Narrandera

Burrabogie Station

Waradgery

Hay

Bygoo Station

Bourke

Ardlethan

Calleen

Gipps

West Wyalong

Cameron's property

Gipps

West Wyalong

Canbelego

Robinson

Canbelego

Caragabal

Gipps

Caragabal

Caragabal Station

Gipps

Caragabal

Carowra Tank

 

 

Carrathool

Sturt

Carrathool

Chassarfield Station

Gipps

Ungarie

Clifford Downs Station

Boyd

Coleambally

Coleambally

Boyd

Coleambally

Colinroobie

Cooper

Leeton

Commemorative Park

Cooper

Griffith

Conapaira Station

Cooper

Rankins Springs

Cowl Cowl Station

Nicholson

Hillston

Cuba Tree Station

Sturt

Griffith

Darlington Point

Boyd

Darlington Point

Dry Lake

Boyd

Narrandera

East Bland Station

Bland

West Wyalong

Erebendery Station

Blaxland

Euabalong

Erimeron Station

Blaxland

Euabalong

Euabalong

Blaxland

Euabalong

Euroley

Cooper

Yanco

Ex-Riverina Residents

Australia

Riverina

Fairview - Prime City Feedlot

Sturt

Tabbita

Geramy Station

Waradgery

Hay

Gillenbah

Mitchell

Narrandera

Girilambone New

Canbelego

Girilambone

Girilambone Old

Canbelego

Girilambone

Glencairn Station

Dowling

Lake Cargelligo

Gogeldrie Run

Cooper

Leeton

Goolgowi

Nicholson

Goolgowi

Goree Station

Urana

Morundah

Griffith

Cooper

Griffith

Groongal Station

Sturt

Carrathool

Gunbar

Nicholson

Gunbar

Gunbar Station

Nicholson

Gunbar

Hay

Waradgery

Hay

Hillston

Nicholson

Hillston

Howlong Station

Sturt

Carrathool

Hulong

Cooper

Whitton

Hyandra Station

Blaxland

Lake Cargelligo

Ivanhoe

Mossgiel

Ivanhoe

Kamarah

Cooper

Ardlethan

Kerarbury Station

Boyd

Darlington Point

Kooba Station

Cooper

Darlington Point

Lake Cargelligo

Dowling

Lake Cargelligo

Lake Cargelligo & Dist

Dowling

Lake Cargelligo

Lake Cowal Station

Gipps

West Wyalong

Lake View Station

Dowling

Lake Cargelligo

Leeton

Cooper

Leeton

Lucknow

Cooper

Barellan

Marble Arch Station

 

 

Marsden

Bland

Marsden

Marsden Station

Bland

Marsden

Maude

Waradgery

Maude

Mayview Station

Dowling

Lake Cargelligo

Merri Merrigal Station

Dowling

Lake Cargelligo

Merriwagga

Nicholson

Merriwagga

Minoru Station

Gipps

West Wyalong

Morangarell

Bland

Barmedman

Morundah

Urana

Morundah

Mossgiel

Mossgiel

Mossgiel

Mossgiel Station

Mossgiel

Mossgiel

Mount Elliott

Cooper

Myall Park

Mount Hope

Blaxland

Mount Hope

Mt Boorithumble Station

Blaxland

Euabalong

Murrin Bridge

Blaxland

Lake Cargelligo

Naradhan Station

Dowling

Naradhan

Narrandera

Cooper

Narrandera

North Whoey Station

Blaxland

Lake Cargelligo

North Yanco

Cooper

Yanco

Oak Farm

Mitchell

Narrandera

Old Booligal

Nicholson

Booligal

Old Maude

Waradgery

Maude

Old Narrandera Run

Cooper

Narrandera

Oxley

Waljeers

Oxley

Oxley Station

Waljeers

Oxley

Parkwood

Cooper

Narrandera

Peronne

Gipps

Ungarie

Rankins Springs

Cooper

Rankins Springs

Riverslea

Urana

Morundah

Riverton South Hay

Waradgery

Hay

Roeta Station

Franklin

Hillston

Ropa

Cooper

Yenda

Rudds Point Station

Boyd

Carrathool

Sacred Heart Catholic Church

Cooper

Griffith

Sandy Valley

Sturt

Tabbita

Sunny Corner

Mitchell

Narrandera

Tallimba

Bourke

Tallimba

Tara Station

Bourke

Lake Cargelligo

Tarabah

Urana

Morundah

Temora

Bland

Temora

The Circle Park

Cooper

Griffith

Toganmain Station

Boyd

Darlington Point

Top Island

Cooper

Narrandera

Trida Station

 

 

Trigalong Station

Bland

Lake Cargelligo

Trungley Hall

Bland

Temora

Tubbo Station

Boyd

Darlington Point

Tullibigeal

Dowling

Tullibigeal

Tupra Station

Waljeers

Oxley

Uabba Station

Dowling

Lake Cargelligo

Uardry Station

Sturt

Carrathool

Ungarie

Gipps

Ungarie

Unknown

Unknown

Outside Area or Unk.

Uri East

Boyd

Darlington Point

Waddi

Boyd

Darlington Point

Wagga Wagga Cremations

Wynyard

Wagga Wagga

Wagingoberembee

Bourke

Narrandera

Warangesda Mission

Boyd

Darlington Point

Weethalle

Cooper

Weethalle

West Wyalong

Gipps

West Wyalong

Whitton

Cooper

Whitton

Widgiewa

Urana

Morundah

Wirchilleba Station

Blaxland

Euabalong

Wirrani

Boyd

Narrandera

Wooyeo Station

Dowling

Lake Cargelligo

Wumbulgul

Cooper

Griffith

Wyvern Station

Sturt

Carrathool

Yalgogrin

Cooper

Yalgogrin

Yalgogrin Station

Cooper

Yalgogrin

Yamma Station

Urana

Coleambally

Yenda

Cooper

Yenda

 

 

Bagtown Cemetery

The cemetery has four marked graves - Bassett, Hunt, Malmberg & Merritt.

The Society would be interested to hear from family of the people buried at Bagtown Cemetery.

Please  Jennie.

 

NB: Names with an ** indicates we have information.

 

LastName

GivenName

Born

Died

ARMSTRONG

Archibald

c1852

8 Jun 1916

**BASSETT

Ascot Thomas

 

4 Dec 1916

BONE

Keith Austin

 

7 Aug 1915

BONE

Thelma May

 

29 Apr 1914

BOYD

William Alexander

 

1 Apr 1917

BOYD

Patrick Clyde Alexander

 

14 Sep 1920

BOYD

Patrick Joseph

 

16 Jul 1920

BRADLEY

Ronald Harry

 

22 Mar 1918

BURKE

John

 

28 May 1916

**CECCATO

Petronio Antonio

 

26 Nov 1919

CLEAR

Gwendoline

 

27 Dec 1920

CRABBE

William Christopher

 

28 Jul 1919

**DELVES

Doreen Alice

 

31 Jul 1914

DUNCAN

Andrew

 

19 May 1919

GILLIES

Robert Tully

 

2 Aug 1919

GORDON

John Taylor

 

31 Jan 1921

HAINES

Martha

 

4 Oct 1919

HIGGINSON

Enid Sophia W

 

4 Aug 1918

HUNT

Thomas

 

27 Oct 1919

JARDINE

Robert Ellis

 

5 Jan 1921

JEAL

Ronald Harry

 

22 Mar 1918

JONES

Vernon William

 

10 Apr 1916

**KAYESS

Laurie Florence

 

23 Dec 1920

KEEN

Joyce Aroha

 

15 Oct 1920

KELLY

John

 

23 Sep 1919

KENNEDY

Doreen May

 

25 Aug 1918

MAGGS

Roy Dennis

 

7 Oct 1920

MAGGS

Lillian Chloris

 

23 Nov 1919

**MALMBERG

Walter Edward

c1896

28 May 1919

MANSELL

Irene Margaret

 

30 Nov 1919

MARKS

Doreen May

 

25 Aug 1918

McKENZIE

Alister

 

9 Nov 1920

**MERRITT

Henry Coswell

 

31 Aug 1919

MILLER

John Henry

 

21 Dec 1917

MITCHELL

Daphne May

 

16 May 1919

**MONTAGUE

Louis

 

10 May 1912

MOYNAHAN

William Patrick

 

24 Jul 1918

MUNRO

John Taylor

 

31 Jul 1920

MURPHY

Georgina (Gertrude)

 

23 Sep 1920

NEEFS

Joseph

 

27 Dec 1919

**NICHOLLS

Maxwell McLeod

 1918

14 Nov 1920

PEDLEY

Yvonne

 

20 Mar 1922

**PROUD

George

 

24 Jan 1920

SMITH

Evelyn May

 

15 Aug 1921

**SMITH

Bruce Cordingly

 

12 Sep 1921

SORTWELL

Walter

 

31 Aug 1920

SPRY

James Irvin

 

5 Dec 1920

STEPHENS

Unnamed

 

4 Jan 1921

SWIFTE

John Lenthal E

 

18 Apr 1916

TAYLOR

John Gordon

 

31 Jan 1921

TILDEN

Annie Elizabeth

1890

8 Apr 1920

TILDEN

Estelle Mary

 

bur 22 Jul 1922

TRAVERS

Ernest

 

13 Dec 1915

WELLS

Mary Margaret

 

6 Oct 1920

WILCOX

 

 

 

WILCOX

 

 

 

WOODCOCK

Alice Vera

 

28 Aug 1915

 

Binya (Bynya) Cemetery

The cemetery has two marked graves - Collis & Collyer.

The Society would be interested to hear from family of the people buried at Binya Cemetery.

Please  Jennie.

 

NB: Names with an ** indicates we have information.

 

LastName GivenName Born Died
CLARKE Infant   24 Feb 1923
**COLLIS Kavan   24 Apr 1920
COLLYER George Chancellor 1861, Scotland 5 Apr 1892
DOWNTON Samuel   10 Aug 1864
KELLY Vivian Augustine   4 Aug 1923
MALCOMB Alexander   16 Aug 1918
SMITH William   18 Aug 1916
SULLIVAN John   4 Sep 1879

 

 

 

 

 

TOP OF PAGE